Staff

S.No.

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

Dr.Deepak Kulsrestha

Principal

47/Male

03-03-66

M.P.Board 46611

M.D. (Shalya Shalakya) GAU, Jamnagar,Ph.D.

15 yrs.

Teaching Staff

S.No.

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

Dr. Pravanjan Acharya

Professor

43/Male

26.6.70

Orrisa Board 3552

MD( Basic
Principle ) BHU 1997, Ph.D.

13 yrs.

2.

Dr.Shrinarayan Tiwari

Reader

44/Male

21.9.68

M.P. Board 46737

MD (Samhita)
APSU Rewa 2005

07yrs.

3.

Dr.Vivek  Shrivastava

Reader

37/Male

26.6.75

M.P. Board 47707

MD, (Samhita) APSU Rewa 2005

07 yrs.

4.

Dr.Pawan Kumar Kirar

Lecturer

32/Male

14.8.80

M.P. Board 48832

MD, (Samhita)
APSU Rewa 2009

03 yrs.

5.

Dr.Kanti Tripathi

Lecturer

38/Female

07.1.75

-----

MA ,APSU
Rewa 1997 , Ph.D.

07 yrs.

 

Department Of Sharir Rachana

 

S.No.

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

 Dr.Om Prakash
Dwivedi

Professor

42/Male

01.7.70

M.P. Board 45311

MD,(Sharir Rachana)Nagpur
University 1998,Ph.D.

12 yrs.

2. Dr. Anand Pandey Lecturer 43/male 20-01-1973 Bhartiy Chikitsa Parishad U.P. 46814 M.D (Sharir Rachana 2003 Lucknow University Lucknow), Ph.D (2012 R.A.U. Jodhpur) 11 Year

 

Department Of Sharir Kriya

 

S.No.

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

Dr.Narayan Prasad ChauraSiya

Reader

58/Male

14.6.54

M.P. Board 14827

MD, (Sharir Kriya) JU
Gwalior,1978,Ph.D.

10 yrs.

 

Department Of Dravyaguna

 

S.No.

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1

 Dr.Hiralal  Sangam

Lecturer

38/Male

01-04-75

M.P. Board 48766

 MD(Dravyaguna) V U Ujjan M.P. 2009

02 yrs.

Department Of  RasShastra & Bhaisjya  Kalpana

S.No

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1

Dr.Usha Dubey

Professor

45/Female

02.8.67

M.P. Board 46529

MD, (Ras Shastra) M.G.G.V.V.
Chitrakoot 1997,Ph.D.

12 yrs.

2

Dr.Jagdish Sahay

Reader

53/Male

01.7.  59

M.P.BoardA-485

BAMS Kanpur University 1985

25 yrs.

Department Of  Rog-Nidana

S.No

Photo

Name

Destination

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

Dr.Sanjeev Madukar rao Khuje

Reader

38/Male

27-01-74

M.P. Board 48028

MD (Kaya chikitsa)
Nagpur University 2002,Ph.D.

09 yrs.
2. Dr. Shivram Saket Lecturer 50/Male 25-03-1966 MP board 46422 M.D Kayachikitsa 2003 Pt. R.S.U. Raipur 01 Year

Department Of  Swasthavritta

S.No

Photo

Name

Destination

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

Dr.Paras Nath Paras

Reader

52/Male

6-10-61

M.P. Board 48065

MD (Kaya chikitsa)
Ravishankar University Raipur  1996

09 yrs.

Department Of  AgadTantra

S.No

Photo

Name

Destination

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

Dr.Krishna  Jivan Tiwari

Reader

47/Male

10-10-65

M.P. Board 46597

MD (Dravya Guna)
M.G.G.V.V., Chitrakoot 1997

10 yrs.

2.

Dr.Garima Tiwari

Lecturer

39/Female

27-01-72

M.P. Board 47775

MD Dravya Guna
R.T.M Nagpur Uni Nagpur 2004

08 yrs.

Department Of  Stri & Prasuti Tantra

S.No

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

Dr.Shri Ram Dwivedi

Lecturer

32/Male

17-02-81

M.P. Board  48912

MS (Prasuti &
Stri rog)
MUHS Nasik
2009

02 yrs.

Department Of  Kaumar Bhritya

S.No

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

 Dr.Rajendra Prasad 
   Tiwari

Reader

47/Male

01-7-67

M.P.Board
46346

MD (Kaumar Bhritya)
GAU, Jamnagar 1994

18 yrs.

2.

 Dr.Pramod Kumar
  Mehar

Lecturer

35/Male

22-7-77

M.P. Board 48151

MD (Kaumarbhritya 2006 Rajastan universityJaipur

06 yrs.

3.

 Dr.Lokesh

Lecturer

36/Male

14-07-77

CCIM 002576

MD Kaumarbhritya 2008 GAU Jamnagar

04 yrs.

Department Of  Kaya Chikitsa

S.No

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Experience

1.

Dr.Digambar Nartam

Professor

56/Male

21-2-58

Mharastra Board I-14527 -A-1

MD Kaya Chikitsa
GAU, Jamnagar 1988

20 yrs.

2.

Dr.Bhagwati Tripathi

Reader

57/Male

06-8-57

M.P. Board 21270

MD Kaumar Bhritya 2009 RAU, Jodhapur

 yrs.

Department Of  Shalya Tantra

S.No

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

Dr.Vikas Khare

Lecturer

37/Male

   21-10-75

M.P. Board

MS
(Shalya tantra)
Nagpur University 2004

07 yrs.

Department Of  Shalakya Tantra

S.No

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

Dr.Deepak Kulsrestha

Professor

47/Male

03-03-66

M.P. Board 46611

M.D. (Shalya Shalakya)
GAU, Jamnagar,Ph.D.

15 yrs.

2. Dr. D.K. Sahu Professor 40/Male 11-06-69 Orissa Board BAMS, M.S.(Ay.) Shalakya 11yrs.

3.

Dr.Nisha

Lecturer

34/Female

26-02-78

CCIM 002577

MD  Shalakya Tantra H.P. University Shimla 2009 

03 yrs.

Department Of  PanchKarma

S.No

Photo

Name

Degignation

Age/
Sex

Date of Birth

Registration

Qualification

Exp.

1.

Dr.Jinesh Kumar Jain

Reader

45/Male

25-07-67

MP Board 46813

MD KayaChikitsa
M.G.G.V.V., Chitrakoot 1996,Ph.D.

11 yrs.

2. Dr.Shweta Agrawal Lecturer 32/Female 15-06-81 U.P. Board 50647 MD KayaChikitsa
GAU Jamnagar
GUjrat
04 yrs.

Non-Teaching Stoff

S.No.

Name

Designation

1

Shri Nandlal Saket

Accountant

2

Shri Chandrika Prasad Dahiya

Accountant

3

Shari Dinesh Tiwari

Asst. Grade 2

4

Shri Bihari Lal Soni

Asst. Grade 3

5

Shri Vivekanand Shukla

Asst. Grade 3

6

Shri Abhilash Katiya

Asst. Grade 3

7

Smt. Madhuri Chaturvedi

Museum Keeper cum Artist

8

Smt. Priyanka Chaturvedi

Museum Keeper cum Artist

9

Shri Ram Manohar Pidiha

Museum Keeper cum Artist

10

Shri Ravti Raman Shukla

Lab Technician

11

Shri Sadhana Pradhan

Computer Operator

12

Shri Sugreev Prasad Patel

Word Boy

13

Shri Raju Goswami

Peon

14

Shri Ramdev Verma

Peon

15

Shri Gorelal

Sweeper

16

Shri Dinesh

Sweeper

17

Shri Santosh Kumar

Sweeper

18

Shri Swamideen Kol

Peon

19

Shri Rajmani Yadav

Peon

20

Shri Ramnvash Vishwakarma

Driver

21

Shri Indraraj Saket

Peon

22

Shri Arun Patel

Peon

23

Smt.  Gudiya

Peon

24

Shri Sanjay Vishwarkarma

Electrician

25

Shri Rajkumari Saket

Peon

26

Shri Suresh Kol

Peon


Out Sourcing Staff

S.No.

Name

Designation

1

Shri Sharda Nikam

Asst. Librarian

2

Shri Padeep Kumar Swarnkar

Analytical chemist

3

Shri Sunil Patel

Word boy

4

Shri Vishnukant Saket

Word boy

5

Shri Anil Mishra

Word boy

6

Shri Patibha Tiwari

Word boy

7

Shri Poonam Patel

 Museum Keeper cum Artist

8

Shri Mukesh Tamrakar

Museum Keeper cum Artist

9

Shri Ankit Mishra

Museum Keeper cum Artist

10

Smt.  Aneeta Charmkar

Panchkarm Technician

11

Smt. Manju Kushwaha

Panchkarm Technician

12

Shri Dinesh Kumar Dahayat

Panchkarm Technician

13

Koishlesh Dwivedi

Lab Technician

14

Shri Ajeet Kumar Saket

Lab Technician

15

Shri Sanjeev Patel

Lab Technician

16

Shri Udit Patel

Lab Technician

17

Shri Chandramani Sen

Lab Technician

18

Shri Ajay Kumar Saket

Lab Technician

19

Shri Gautam Baksariya

Sweeper

20

Shri Rahul Bashor Sweeper

Sweeper

21

Shri Ravi Kumar

Sweeper

22

Shri Deepak Kumar

Sweeper

23

Vikash maitrey

Sweeper


Hospital Staff

S.No.

Name

Designation

1

Dr. K.P. Tripathi

Ayurveda practitioner officer

2

Dr. Dinesh Pathak

Ayurveda practitioner officer

3

Dr. Neeraj Shukla

Mahila Ayurveda practitioner officer

4

Shri Mishrilal Shukla

Astt. Gread-2

5

Shri Schin Tiwari

Astt. Gread-2

6

Shri Sagar Tiwari

Astt. Gread-2

7

Smt. Bullubai Pandey

Nursing Sister

8

Shri Seema Mehra

Staff  Nurse

9

Shri Sangeeta Nagar

Staff  Nurse

10

Pratima Kumari

Staff  Nurse

11

Smt. Sushila Puniya

Staff  Nurse

12

Pooja Dwivedi

Staff  Nurse

13

Aabha Singh

Samvida Staff  Nurse

14

Amrata Singh

Samvida Staff  Nurse

15

Durga Mishra

Samvida Staff  Nurse

16

Shri Ashish Dube

Compounder

17

Smt. Uma Chaturvedi

Compounder

18

Shri Mrigendra Ahirwar

Compounder

19

Ku. Hemlata Mudiya

Compounder

20

Shri Ramayan Chaurasiya

X-Ray Technician

21

Shri Ashish Gupta

Dark Room Attendant

22

Smt. Meena Singh

Panchkarm Technician

23

Smt. Saveetri Patel

Laber room attendant

24

Shri Mahendra Tiwari

O.T. attendant

25

Shri Rajaram Saket

O.T. attendant

26

Shri Shivkumar Shukla

Cook

27

Shri Ramkrishan Shukla

Cook

28

Smt. Premwati Yadav

Kitchen Servant

29

Shri Umashankar Soni

Waterman

30

Shri Sukhalal Kori

Choukidar

31

Shri Anusuiya Kol

Peon

32

Shri Lakhanlal Choudhari

Peon

33

Shri Rajnish Rajak

Peon

34

Shri Akhilesh Patel

Peon

35

Shri Natavarlal

Peon

36

Smt. Koshillya Rajak

Dhobi

37

Shri Anil Kumar Sweeper

Sweeper

38

Smt. Sandhya Bansal

Sweeper

39

Smt. Ramkoshir

Sweeper

Latest news & events


Our Achievement